Fasülye
   Ürün Kodu : 1008
Fasulyenin anavatanı Güney Amerika’dır. 16. yüzyılda Avrupa’ya geldiği, Anadolu’ya ise 250 yıl önce geldiği bildirilmektedir. Taze, kuru, konserve, dondurulmuş gıda şeklinde tüketilen fasulye, ülkemizde özellikle protein ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol oynar. Taze fasulye A, B1, B2 ve C vitaminlerince zengindir.
Ürün Bilgisi

Dünya taze fasulye üretimi 4.310.733 ton olup, üretimin miktarı bakımından Çin ilk sıradadır. Ülkemiz 514.000 taze fasulye üretimi ile Çin’den sonra dünyada ikinci sıradadır. Türkiye’de taze fasulye yetiştiriciliği en fazla Karadeniz Bölgesinde yapılmaktadır. Burada yapılan yetiştiricilik açık alandadır ve sırık, bodur çeşitler şeklindedir. Ülke genelinde iller bazında ilk sırayı Samsun almıştır. Örtüaltı taze fasulye yetiştiriciliğinin çok büyük bir kısmı Antalya ilinde yapılmaktadır.

Örtüaltı taze fasulye yetiştiriciliğinde daha önceleri seralarda boşlukları doldurmak amacıyla direk diplerine ara ürün şeklinde yapılan taze fasulye, günümüzde ana ürün olarak yetiştirilmektedir. Bu olgunun değişmesinin sebebi üreticilerin yeni alternatif sebze arayışı içinde olmaları ve taze fasulyenin kış aylarında satış fiyatlarının oldukça yüksek olmasıdır.

Son 15 yıl içerisinde sera yetiştiriciliğine uygun sırık fasulye çeşitleri geliştirilmiştir. Bu çeşitler verimli, meyveleri uzun ,enli, kılçıksız ve hastalıklara dayanıklı çeşitlerdir.

Serada taze fasulye yetiştiriciliğinden üreticiler ilkbaharda 2-3,5 ton/da ve sonbahar yetiştiriciliğinden 1,5-3 ton/da ürün alabilir.

http://www.haskaradag.com.tr